Результати впровадження заходів Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» в Україні

Створено методично - організаційний моніторинговий центр НДСЛ "ОХМАТДИТ" який здійснює моніторинг результатів впровадження Програм направлених на охорону здоров’я матерів та дітей (www. kdm-ldd.оrq.ua; e-mail: l_romanenko@ukr.net; тел: 044 2366016).

В усіх регіонах України створено регіональні методично - організаційні моніторингові центри,  які сприяють подальшому впровадженню Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини». Підготовлено 200 національних та регіональних спеціалістів з оцінки та переоцінки; з них 166 спеціалістів з оцінки та  34 спеціалісти з переоцінки. Всі регіони мають необхідну кількість фахівців з оцінки, що дозволяє виконувати дану роботу на достатньо високому рівні. 

Організовано систему проведення оцінки /переоцінки родопомічних та педіатричних закладів охорони здоров'я на відповідність статусу "Лікарня, доброзичлива до дитини". За період з 2001 року статус«Лікарня, доброзичлива до дитини»  присвоєно 465 закладам охорони здоров’я.

У 2013 році створено та затверджено МОЗ України нове «Керівництво з проведення оцінки та переоцінки закладів охорони здоров`я на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Найбільша питома вага сертифікованих  закладів охорони здоров’я в областях Дніпропетровській,   Львівській, Чернігівській та м. Севастополь – від 60% до 100%. У Черкаській, Сумській, Полтавській, Закарпатській, Волинській та Житомирській областях сертифіковано  понад 40%  закладів, в яких надається допомога матерям та дітям. В Україні нема регіону,  де б не було жодного такого закладу.

З 2004 року в закладах системи охорони здоров’я матері і дитини України активно впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ “Лікарня, доброзичлива до дитини”. яка передбачає, окрім питань підтримки грудного вигодовування, впровадження сучасних перинатальних технологій в родопомічних закладах, забезпечуючи «доброзичливе ставлення до матері».

Положення Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» щодо грудного вигодовування немовлят та дітей раннього віку та  новітніх перинатальних технологій внесені до понад 15 діючих наказів МОЗ України з акушерства та педіатрії.

До програми навчання вагітних та членів їх родин у "Школах відповідального батьківства" внесені питання грудного вигодовування та підготовки партнерських пар  до партнерських пологів.

 Ефективні сучасні перинатальні технології, які затверджені профільними наказами МОЗ України, зокрема передбачають створення комфортних та затишних умов у кожному пологовому закладі, індивідуальні пологові палати, участь в пологах  близьких людей з метою підтримки роділлі, цілодобове спільне перебування матері та дитини, інформаційну підтримку та практичну допомогу матері  з питань грудного вигодовування та догляду. Призначення медикаментів  та медичні втручання матерям і дітям проводяться за умови  інформованої згоди  та на основі принципів доказової медицини. Подібні умови створені в усіх родопомічних закладах, сертифікованих  відповідно до статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Щорічно протягом першого тижня серпня в Україні разом із Всесвітнім проводиться Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування. В рамках заходу обговорюються актуальні питання, щодо подальшого впровадження  Розширеної Ініціативи "Лікарня, доброзичлива до дитини" в Україні; проходять прес-конференції, виступи спеціалістів у засобах масової інформації, масові акції серед населення з пропаганди грудного вигодовування,  урочисте відзначення закладів охорони здоров’я, яким  було в поточному році присвоєно або підтверджено статус «Лікарня, доброзичлива до дитини».

 

Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах, що мають  статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» щорічно збільшується і на 01.01.2014 року становить 73,3%%, що позитивно позначається  на показниках дитячої захворюваності і смертності. Такий показник відповідає завданням, поставленим Галузевою програмою «Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки» - 50%.

Питома вага партнерських пологів збільшилась до 82% (2006р.– 26.8%), що привело до зменшення використання медикаментозного знеболення при вагінальних пологах. З кожним роком зростає також питома вага нормальних пологів – 69,2% станом на 01.01.2014р.; питома вага кесарських розтинів становить 17% (2006р. – 19.2%).

Спільне перебування матері та дитини забезпечується  в 95% – 96% випадків.

Зменшилась кількість новонароджених, які перебували в палатах або відділеннях інтенсивної терапії пологових закладів з 15% у 2006р. до 5.8% у 2013р. У закладах створені відповідні умови, за яких тяжкий стан дитини не заважає  матері спілкуватися з дитиною, годувати своїм молоком та брати участь у догляді.

В сертифікованих родопомічних закладах протягом останніх років  зареєстровано лише  поодинокі випадки захворюваності матерів та новонароджених на гнійно-запальні хвороби.

Рівень виключно грудного вигодовування немовлят до 6 місяців становить 63% (2006р. – 23.7%).Кількість дітей, які отримували грудне молоко у віці 12 місяців і більше становить 30% (2006р. – 10,5%).

Рівень загальної захворюваності дітей 1-го року життя знизився до 1386,7%о  (1786,1%о – 2006р.). Захворюваність на гострі кишкові інфекції становить 13,6%о (23,6%о – 2006р.). 

Щорічно протягом першого тижня серпня в Україні разом зі всім світом проводиться Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування. В рамках заходу обговорюються актуальні питання, щодо подальшого впровадження  Розширеної Ініціативи "Лікарня, доброзичлива до дитини" в Україні; проходять прес-конференції, виступи спеціалістів у засобах масової інформації, масові акції серед населення з пропаганди грудного вигодовування,  урочисте відзначення закладів охорони здоров’я, яким  було в поточному році присвоєно або підтверджено статус «Лікарня, доброзичлива до дитини».

 

Подальше впровадження Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» передбачає проведення наступних заходів:

Забезпечення ефективної роботї регіональних методично - організаційних моніторингових центрів.

Продовження навчання спеціалістів з питань підтримки грудного вигодовування та сучасних перинатальних технологій.

Продовження сертифікації закладів охорони здоров’я на відповідність статусу “Лікарня, доброзичлива до дитини».

Дотримання Міжнародного зведення правил збуту замінників грудного молока в закладах охорони здоров’я.

Внесення відповідних змін до навчальних планів та програм вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти з питань підтримки грудного вигодовування.

Проведення Всеукраїнських тижнів підтримки грудного вигодовування

Продовження підготовки спеціалістів з питань підтримки грудного вигодовування та сучасних перинатальних технологій.

Запровадження дистанційних методів навчання, використовуючи можливості відповідних кафедр вищих навчальних медичних закладів та методично-організаційного моніторингового центру НДСЛ «ОХМАТДИТ» (в т.ч. інтернет-сторінки на веб-сайтах).

Внесення змін та доповнень до навчального посібника (методичних рекомендацій) з питань підтримки грудного вигодовування.

Внесення змін та доповнень до нормативних документів з урахуванням сучасних вимог та наукових дросягнень.

Проведення наукових розробок з вивчення впливу грудного вигодовування на стан здоров’я та розвиток дітей.