Результати дослідження «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків»

Доступність сигарет, алкоголю та наркотичних речовин для українських підлітків стає на заваді формуванню здорового способу життя - звіт ЮНІСЕФ Київ.

Київ, 12 червня 2012 р.-Дитячий фонд 00Н (ЮНІСЕФ) представив результати дослідження «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків» (ESPAD), яке підтверджує легку доступність сигарет, алкоголю та наркотиків для учнівської молоді України, та свідчить про певне зниження рівня зловживання цими речовинами серед молоді за останні чотири роки.

Як свідчать дані дослідження, досвід вживання залишається суттєво високим: 64 відсотки дівчат та юнаків віком 15-17 років мають досвід куріння, 87 відсотків - вживання алкоголю, 25 відсотків вживали наркотичні речовини. Лише 20 відсотків підлітків мають правильні знання про шляхи інфікування ВІЛ.

"Отримані дані щодо тютюнокуріння, вживання алкоголю та наркотиків хоча й свідчать про деяке зниження рівня поширення цих шкідливих звичок, порівняно з минулою хвилею опитування, але все ж таки потребують постійного проведення профілактичної роботи щодо їх наслідків у навчальних закладах, незалежно від їх типів", сказала Юкіе Мокуо, Представник ЮНІСЕФ в Україні.

Дослідження, проведене Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка, надає дуже корисну інформацію для всіх, хто стурбований збереженням здоров'я молодого покоління України. Також ця інформація адресована тим, хто приймає рішення, батькам, надавачам послуг, молодим людям, недержавним організаціям та представникам ЗМІ.

Тютюнокуріння. Згідно з результатами дослідження, досвід куріння мали 74 відсотки хлопців та 61 відсоток дівчат. Кожний шостий хлопець та кожна чотирнадцята дівчина за останні ЗО днів викурювали більше шести цигарок на день. Вперше спробували куріння у віці до 13 років - 36 відсотків учнівської молоді (47 відсотків хлопців та 27 відсотків дівчат). 15 відсотків хлопців та 8 відсотків дівчат почали курити щоденно ще до досягнення 15 років. Однією із найвагоміших причин поширеності тютюнокуріння є доступність цигарок: 51 відсоток хлопців та 44 відсотки дівчат вважають, що зможуть легко дістати цигарки у разі потреби.

Дані свідчать про певну позитивну динаміку: серед 15-16-річних підлітків з 1995 р. по 2011 р. зменшилась частка тих, хто курив протягом останніх ЗО днів, серед хлопців з 51 відсотків до 35 відсотків, і в меншій L мірі серед дівчат з 28 до 24 відсотків. Аналогічна тенденція спостерігається і серед тих, хто почав курити у  віці 13 років чи раніше: з 2003 р. по 2011 р. частка таких серед хлопців зменшилась з 15 до 9 відсотків, а серед дівчат з 5 до 4 відсотків.

Алкоголь. Результати дослідження свідчать, що кількість молодих людей у віці 15-17 років, які вживали алкогольні напої хоча б раз протягом життя, сягає 87 відсотків. Перша спроба будь-яких алкогольних напоїв відбувається у віці 13 років або раніше. Стан сп'яніння за останній 12 місяців відчували 40 відсотків учнів, а кожна дванадцята дитина у віці 13 років або раніше вже відчувала стан «напитися».

Слабоалкогольні напої та пиво є одними із найдоступніших для учнівської молоді України: що їм легко дістати слабоалкогольні напої вказали 68 відсотків підлітків, а 61 відсоток зазначив теж саме про пиво.

У порівнянні з результатами попередніх досліджень, відбувається поступове зменшення вживання алкогольних напоїв серед учнівської молоді 15-16 років. Протягом останніх 12-ти місяців алкогольні напої вживали 78 відсотків підлітків (проти 84 відсотків в 2007 p.), а протягом останніх ЗО днів - 52 відсотків (проти 61 відсотка в 2007 p.).

Зросла популярність слабоалкогольних напоїв: 32 відсотки підлітків 15-17 років вживали їх під час останньої випивки у 2011 р. Дівчата більше відзначали про вживання шампанського, слабоалкогольних напоїв та вина, а хлопці виявилися прихильниками пива та міцних алкогольних напоїв.

Проте, результати дослідження показують, що суттєво збільшився обсяг чистого алкоголю, що вживається. Так під час останньої випивки вміст чистого алкоголю у споживаних напоях склав 44 грами (55 грамів для хлопців та 35 грамів для дівчат) серед підлітків 15-17 років.

Динаміка цього показнику серед 15-16-річних підтверджує зростання в 1,5 рази: з 28 грамів у 2007 р. до 42 грамів 100% алкоголю під час останнього вживання.

10 відсотків підлітків повідомили, що внаслідок вживання алкоголю з ними стався нещасний випадок або травма (7% у 2007 p.), а 8 відсотків (11% серед хлопців та 6% серед дівчат) вказали на незахищені статеві контакти (3% у 2007 p.).

Наркотичні речовини. 25 відсотків серед учнівської молоді мають досвід вживання заборонених наркотичних речовин. Найбільш вживаними наркотиками залишаються марихуана чи гашиш: 12 відсотків учнівської молоді вживали марихуану хоча б один раз. З відсотки опитаних вживали екстазі та мали досвід вживання «курильних» сумішей. Перша спроба марихуани або гашишу відбулася для 2 відсотків у 13 років або раніше, а для 5 відсотків до 15 років.

Важливо, що 11 відсотків підлітків вважають, що можна легко дістати марихуану або гашиш (серед хлопців - 15 відсотків, серед дівчат - 8 відсотків). 16 відсотків серед хлопців 12 відсотків серед дівчат повідомили про те, що 1-2 рази мали можливість спробувати марихуану або гашиш, але не скористалися нею (у 2007 р. таких було 34 відсотки серед хлопців та 23 відсотки серед дівчат).

Дослідження виявило, що основними місцями де можна придбати марихуану та гашишу є дискотеки та бари, на другому місці - «точки» на вулиці або в парках, на третьому місці - вдома у торговців наркотиками, на четвертому - замовити через Інтернет, на п'ятому - навчальний заклад.

Результати свідчать, що рівень поширення вживання марихуани або гашишу серед учнівської молоді віком 15-16 років, після періоду зростання з 1995 р. по 2003 р змінив своє спрямування на зниження, яке було зафіксовано в 2007 р. та закріплено за даними 2011 р. Якщо у 2003 році 29% хлопців і 12% дівчат повідомили про вживання будь-якого наркотику протягом життя, то у 2011 році ці частки зменшилися відповідно до 18% та 8%.

Про дослідження ESPAD: Соціологічне опитування 5-ї хвилі (попередні пройшли в Україні в 1995, 1999, 2003, 2007 та 2011 роках) в межах проекту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків» (ESPAD) було проведене серед 7702 учні в/студенті в (3355 хлопці та 4157 дівчат) віком 15-17 років сільських та міських загальноосвітніх середніх шкіл, ПТНЗ та ВНЗ І—II та III—IV рівнів акредитації.

Дослідження було проведено Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка за підтримки ЮНІСЕФ в Україні, в рамках відповідного міжнародного проекту, здійсненного у 36 країнах Європи. У порівнянні із даними щодо поведінки молоді інших країн-учасниць дослідження, то немає показників за якими б українські підлітки займали позиції лідерів. Мають досвід вживання алкоголю серед українських підлітків - 85 відсотків (середній показник 36-ти країн становить 87 відсотків). Поширеність тютюнокуріння за останні ЗО днів складає 29 відсотків серед української молоді 15-16 років, що відображає середній показник 36-ти країн (28 відсотків). Спостерігається тенденція до зниження відсотків щодо поширення вживання наркотичних речовин серед українських підлітків.

Про ЮНІСЕФ: Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером з захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 150 країнах заради захисту та підтримки дітей починаючи з раннього віку та до юності. Програми Фонду фінансуються з добровільних внесків фізичних осіб, компаній, закладів та урядів. Представництво Фонду в Україні відкрито у 1997 році.

Більше інформації: www.unicef.orq.ua