До уваги головних педіатрів та керівників регіональнних Методично-організаційних моніторингових центрів

В 2013 році  завершена робота над наступними посібниками:

 1. Нова редакція Керівництва з проведення оцінки та переоцінки закладів охорони здоров’я на відповідність статусу  «Лікарня, доброзичлива до дитини».
  Керівництво призначене для використання в роботі спеціалістами з проведення оцінки та переоцінки закладів охорони здоров‘я України на відповідність статусу  «Лікарня, доброзичлива до дитини».

 2. Методичні рекомендації «Сучасні моделі надання медичної допомоги підліткам та молоді в різних клінічних ситуаціях».
  Методичні рекомендації (МР) адаптовано робочою групою Міністерства охорони здоров’я України відповідно до посібника “Adolescent Job Aid” розробленого та рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
  МР підготовлено за сприяння Фонду народонаселення ООН в Україні та Бюро ВООЗ в Україні та видаються в Україні вперше.
  Призначені МР для використання в роботі фахівців медичних установ, які надають допомогу підліткам та молоді, а саме лікарями загальної практики та сімейної медицини, педіатрами, дерматовенерологами, акушерами-гінекологами, терапевтами підлітковими та ін.
  Мета МР – надати можливість медичним працівникам задовольнити потреби підлітків щодо зазначених проблем більш ефективно.  
  Для  досягнення зазначеної мети пропонуються точні і покрокові рекомендації щодо безпосередньої роботи з підлітками на засадах довіри та спільного прийняття рішень щодо особистого здоров’я. МР також містять вказівки по деяких проблемах, які не є характерними тільки для підлітків, але часто виникають у них (наприклад, інфекції, що передаються статевим шляхом), і висвітлюють особливості роботи з цими станами у підлітків.


 3. Керівництво для тренера з проведення семінару-тренінгу «Принципи «дружнього підходу» при наданні  медичної допомоги підліткам та молоді».
  Керівництво розроблено та видано за підтримки Фонду народонаселення ООН в Україні та погоджено Координаційною Радою МОЗ України з питань впровадження "дружніх до молоді" медичних послуг.
 4. Керівництво для тренера з проведення семінару-тренінгу «Принципи  «дружнього підходу» при наданні медичної допомоги підліткам та молоді» розроблено на основі досвіду семінарів-тренінгів для співробітників системи охорони здоров'я і соціальних служб, проведених Міністерством охорони здоров'я України при сприянні ЮНІСЕФ в 2007-2011 роках.

 5. Семінари-тренінги можуть проводитися для широкого кола спеціалістів: лікарів, середнього медичного персоналу первинної ланки, центрів/відділень/кабінетів надання медичної допомоги підліткам та молоді (КДМ), центрів планування сім’ї та інших спеціалістів, що надають медико-соціальні послуги підліткам.

 6. За основу керівництва для тренера для проведення семінару-тренінгу «Принципи «дружнього підходу» при наданні медичної допомоги підліткам та молоді» взяті матеріали посібників, розроблених та погоджених для використання МОЗ України в 2009 -2012 роках, а саме:

 • Орієнтаційна програма «Здоров’я підлітків», яка була адаптована в Україні, затверджена в 2009 році та рекомендована МОЗ України для використання в закладах охорони здоров’я, що надають медичні послуги підліткам та молоді та в вищих медичних навчальних установах до- і післядипломної освіти;
 • Посібник тренеру для проведення семінару-тренінгу «Розвиток ″дружніх до молоді″ служб охорони здоров'я», затвердженим МОЗ України в 2012 році та рекомендований для проведення семінарів-тренінгів МОЗ/ЮНІСЕФ для спеціалістів, що надають медико-соціальні послуги підліткам та молоді на принципах «дружнього підходу»;
 • Навчальний курс «Сучасні аспекти планування сім`ї та репродуктивного здоров`я», затвердженим МОЗ України в 2012 році та рекомендований для покращення знань та навичок медичних спеціалістів, які надають послуги з планування сім’ї та охорони репродуктивного здоров’я;
 • Методичні рекомендації «Сучасні моделі надання медичної допомоги підліткам та молоді в різних клінічних ситуаціях», затверджені МОЗ України в 2013 році та рекомендовані для використання в роботі медичних працівників первинної ланки.