Аналіз розвитку Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» в Україні за 2013 рік

 Багаторічні дослідження провідних науковців світу беззаперечно доводять, що найкращий спосіб вигодовування дітей - це грудне вигодовування, яке розпочинається протягом першої години життя, є виключно грудним до шести місяців та продовжується до двох років і більше паралельно із своєчасним введенням прикорму. Грудне вигодовування має позитивний  вплив на здоров'я дітей та матерів.

 У 1989 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та ЮНІСЕФ запровадили сприяння практиці виключно грудного вигодовування дітей до шести місяців із його продовженням до двох років. У 1995 році Міністерство охорони здоров'я України затвердило першу галузеву програму підтримки грудного вигодовування. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям «Лікарня, доброзичлива до дитини».

 З 2004 в Україні в закладах системи охорони здоров’я матері і дитини України впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» (далі - РІЛДД), яка передбачає, окрім питань підтримки грудного вигодовування, впровадження ефективних сучасних перинатальних технологій в родопомічних закладах. Ключовими компонентами Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» – акцент на первинну медичну допомогу, важливість консультування та запровадження підходів, доброзичливих до дитини, матері і всієї родини. РІЛДД - є невід’ємною частиною правової та політичної бази України у сфері охорони материнства і дитинства. 

 Загальнодержавною програмою «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року передбачено:

- забезпечити народження не менше, ніж 90 % дітей у закладах охорони здоров'я, що відповідають статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини»;

- сприяти досягненню до 2015 року рівня 60% виключно грудного вигодовування дітей до 6 місяців.

 Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах сертифікованих на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», становить 73,4% проти 70,4% у 2012 р.

 Рівень виключно грудного вигодовування до 6 місяців у 2013 році  складає 62,9%, що є на рівні 2012р.

Станом на 01.01.2014 року статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» мають  465 закладів охорони здоров’я ( на 01.01.2013р. - 429). У 2013 році даний статус присвоєно 37 закладам охорони здоров’я, підтверджено статус - 125.