Що потрібно знати мамі, яка годує грудьми, про коронавірус

Home / Новини ЛДД / Що потрібно знати мамі, яка годує грудьми, про коронавірус

Вважається, що вірус передається повітряно-крапельним шляхом, тобто, коли людина, яка захворіла, чхає, кашляє, витирає носа / очі / рот тисне іншій людині руку та ін.

Звідси і правила безпеки для мами, що годує груддю, однакові, як і для всіх людей — уникайте відвідувань людних місць, зберігайте дистанцію між людьми в громадських місцях 1,5-2 м. Гуляйте з дітьми в місцях, де мало людей та на відстані. Якщо їдете в ліфті, то тільки удвох з дитиною. У громадських місцях намагайтеся не чіпати ніс, очі, рот. Після прогулянки важливо ретельно вимити руки (від 20 сек).

Чи потрапляє COVID-19 в грудне молоко?

На даний момент немає доказів того, що вірус може переноситися грудним молоком (вірус не був виявлений в грудному молоці жінок з COVID-19, CDC, https://www.cdc.gov/…/…/prepare/pregnancy-breastfeeding.html), тому вважається, що загальновизнана користь грудного вигодовування переважує будь-які потенційні ризики передачі коронавіруса через грудне молоко.

Треба розуміти, що головним фактором ризику поширення COVID-19 при грудному вигодовуванні є тісний контакт між мамою і її дитиною. Ще до появи перших симптомів, мама доглядає за немовлям, і тісно спілкуючись з ним, може заразити його. Виходить, що сенсу припиняти грудне вигодовування немає.

Всесвітня організація охорони здоров`я в основній інструкції «Догляд на дому за пацієнтами з COVID-19 з легкими симптомами і ведення їх», а також і Дитячий фонд ООН (UNICEF) в інструкції «Коронавірусна хвороба (COVID-19): що повинні знати батьки» заявляють, що матері з COVID-19 можуть годувати грудьми  або зцідженим грудним молоком, як і при інших респіраторних захворюваннях.

Однак зважування ризиків і переваг грудного вигодовування має відбуватися, перш за все, всередині вашої сім_ї, останнє рішення за вами.

Якщо ви годуєте свою дитину грудьми, і підозрюєте, що можете бути заражені, рекомендуються такі запобіжні заходи:
Мийте руки перед тим, як торкатися дитини, молоковідсмоктувача чи посуду для грудного молока.
Намагайтеся уникати кашлю або чхання на малюка під час годування грудьми.
Подумайте про те, щоб носити маску для обличчя під час годування грудьми.
Дотримуйтесь рекомендацій по очищенню насоса після кожного використання маски.

На що треба звернути увагу, якщо раптом мама, яка годує, відчуває себе не здоровою

зверніться до лікаря!
якщо поруч з вами дитина — вдягніть маску, щоб не поширювати вірус.
продовжуйте годувати грудьми, так часто як потрібно дитині і вам! Грудне молоко в цій ситуації є пріоритетним харчуванням.
часто мийте руки, і особливо, якщо берете малюка або торкаєтеся грудей.
якщо в будинку є помічники — нехай вони візьмуть на себе всі обов_язки по догляду за малюком — купання, перевдягання, вкладання спати. Вам залишиться тільки годування грудьми або зціджування грудного молока. В цьому випадку краще, щоб ваші помічники годували малюка з чашки, ложки.
якщо ваш стан серйозно погіршується — погоджуйтесь на госпіталізацію! Зараз найголовніше — здорова мама! Візьміть з собою молоковідсмоктувач і зціджуйтесь, в середньому, раз на 3 години або так як у вас виходить. Передавайте грудне молоко додому для годування малюка. Захисні властивості вашого молока, що включають лізоцим, макрофаги, секреторні імуноглобуліни А, безсумнівно, допомагають захистити малюка, і в даному випадку так само, як це відбувається при інших респіраторних інфекціях. Цей захист дуже потрібний дитині!
молоковідсмоктувач слід стерилізувати перед кожним застосуванням.
ретельно мийте руки перед зціджуванням.
попередьте вашого лікаря, що ви годуєте грудьми, і щоб вам призначали препарати сумісні з ГВ (сайт, де можна перевірити препарати на сумісність з ГВ https://www.e-lactation.com/uk).

Також хочеться нагадати, що діти з COVID-19 мають більш легкі симптоми і легше переносять хворобу, ніж дорослі, із ще не відомих причин. А також, що статистика говорить про те, що серед дітей з COVID-19 у віці від 0 до 9 років не було летальних випадків.

Будь ласка, бережіть себе і своїх близьких і будьте здорові!

Автор: Ксения Соловей, засновник ГО НРПГВ «Молочні ріки України», консультантка з лактації

Дякуємо Lina Barska, лікарю-педіатру, кандидату медичних наук, консультантці з лактації, мамі з дворічним стажем годування та Мария Бондаренко, лікарю-педіатру, консультантці з лактації ГО НРПГВ «Молочні ріки України» за допомогу в підготовці статті.

Посилання на джерела
https://www.unicef.org/ukraine/coronavirus_advice

https://apps.who.int/iris/rest/bitstreams/1272288/retrieve

https://www.cdc.gov/…/…/prepare/pregnancy-breastfeeding.html

https://www.bfmed.org/abm-statement-coronavirus

https://www.worldometers.info/…/coronavirus-age-sex-demogr…/

https://www.hopkinsmedicine.org/…/coronavirus-frequently-as…


Детальніше: